O lyžařském areálu

Lyžařský areál Zlatník - Fela Lyžařský areál Zlatník – Fela se nachází na úpatí Lysé hory 24 km od Frýdku – Místku ve směru Visalaje v nadmořské výšce 640 m. n. m.

Podle pamětníků zde započalo lyžování již ve 40. letech 20. století. V té době však lyžaři do kopce šlapali pěšky. Až v 60. letech si skupinka nadšenců z Ostravy pomohla benzinovým navijákem.

Poté přišel rok 1974 a s ním i další zapálený lyžař – pan Staš z Havířova. S rodinou postavil bubničkový vlek, naučil děti lyžovat a vstoupil do lyžařského oddílu Nářadí Havířov. Jako jeho předseda se zasadil o to, že se už v roce 1980 poprvé rozjela TATRAPOMA. V oddílu vyrostlo a skvěle reprezentovalo Severomoravský kraj několik výborných závodníků. Dva odchovanci dokonce vybojovali zlato na mistrovství republiky.

POMU si brzy oblíbila i široká veřejnost. Svah, na kterém stojí je totiž velmi rozmanitý a na své si zde přijdou opravdu všichni – začátečníci, ale i zdatní lyžaři a příznivci snowboardingu.

Po revoluci oddíl zanikl a roku 1993 vlek přešel do soukromého vlastnictví. Narůstajícímu zájmu lyžařů vlek kapacitou nestačil, a tak se téhož roku uvedl do provozu druhý vlek, o 30 m kratší SKIBAG. K dispozici jsou tak nyní dva vleky, oba o délce cca 360 m a s převýšením 104 m. Větší sklon má v okolí pouze Severní sjezdovka na Lysé hoře, která je ale nyní uzavřena.

V současné době se v areálu podařilo vybudovat moderní sociální zařízení, bufet a parkoviště. Středisko také lyžařům nabízí drobné opravy výstroje. Nedaleko FELY se mohou návštěvníci přihlásit do lyžařské a snowboardové školy. Je zde také možnost zapůjčit si nutné lyžařské vybavení.

LYŽAŘSKÝ AREÁL ZLATNÍK - FELA

Vytvořil Adam Marčan